2023.01.26 (czwartek) godz. 18.00 Aula Wielka Collegium Bobolanum przy ul. Rakowieckiej 61 w Warszawie

XXIII Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce

 

2020.03.25 (środa) godz. 18.00 Aula Wielka Collegium Bobolanum przy ul. Rakowieckiej 61 w Warszawie

W okresie Bożego Narodzenia w sposób szczególny przeżywamy tajemnicę Bożego wcielenia i to, że Narodzony Jezus przynosi pokój całemu światu. Jest to wezwanie dla nas katolików, aby podjąć misję budowania pokoju począwszy od nas samych, i od innych, którzy wierzą w Boga. Dlatego Kościół katolicki podejmuje regularnie wysiłek budowania porozumienia z judaizmem, jedności z wyznaniami chrześcijańskimi i podejmowania relacji z islamem. Dlatego też, po liturgicznym okresie świąt Bożego narodzenia, Episkopat w Polsce ustanowił obchodzony co roku Dzień Judaizmu, po którym następuje tydzień modlitw o jedność chrześcijan, i który kończy się Dniem Islamu. Collegium Bobolanum od lat stara się podejmować wysiłek pozytywnego kształtowania relacji pomiędzy wielkimi religiami. Organizuje wspólne spotkania, modlitwy i konferencje.

ensemble avec marie 297x500

Z okazji uroczystości Zwiastowania Pańskiego zapraszamy na modlitewne spotkanie chrześcijan i muzułmanów

 

 

 

 

 

 

 


► 26.01.2020 (niedziela), Aula Wielka, godz. 14.00

 20200126DzienIslamuZaprosz

Spotkanie w ramach jubileuszowego XX Dnia Islamu w Kościele Katolickim pod hasłem "Katolicy i Muzułmanie w służbie powszechnego braterstwa" ustanowionego decyzją Konferencji Episkopatu Polski jako dzień modlitw poświęcony islamowi. Organizacja ogólnopolskich obchodów powierzona jest Radzie Wspólnej Katolików i Muzułmanów oraz Komitetowi ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego KEP. W roku jubileuszowym spotkanie odbyło się na Papieskim Wydziale Teologicznym w Warszawie Collegium Bobolanum.

„Dzień Islamu w Kościele katolickim ma służyć temu, byśmy dążąc do prawdy, która jest w Bogu, mogli też dostrzegać te wartości, które niesie każda religia. Chcemy spotkać się w duchu wiary, jako wyznawcy różnych religii” ­­- bp Henryk Ciereszko, Przewodniczący Komitetu KEP ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi, biskup pomocniczy archidiecezji białostockiej

PROGRAM SPOTKANIA

I. Wprowadzenie
1. Przywitanie uczestników i nawiązanie do tematu: CHRZEŚCIJANIE I MUZUŁMANIE: OD WSPÓŁZAWODNICTWA DO WSPÓŁPRACY
2. Odczytanie przesłań

II. Dwugłos chrześcijańsko-muzulmański
1. Ze strony chrześcijańskiej ks. Tadeusz Czakański: w służbie powszechnego braterstwa — doświadczenie dialogu i współpracy w Katowicach
2. Ze strony muzułmańskiej Andrzej Saramowicz: W służbie powszechnego braterstwa — doświadczenie polskie

III. Historia 20-lecia organizacji Dni Islamu w Kościele katolickim w Polsce - ks. Zbigniew Kubacki SJ

IV. Czytanie Ksiąg Świętych
Czytanie fragmentów Pisma Świętego
Czytanie fragmentów Koranu

V. Modlitwy i znak pokoju
1. Du'a - muzułmańska modlitwa spontaniczna
2. Modlitwa wiernych zakończona modlitwą „Ojcze nasz"
3. Znak pokoju

VI. Poczęstunek

 

Dotychczas w Collegium Bobolanum odbyły się następujące wydarzenia dotyczące relacji z islamem...


2019.10.26 (sobota) godz. 19.00 Aula Wielka

"Modlitwa o Pokój" w ramach III Festiwalu Muzyka Wiary Muzyka Pokoju, w 33. rocznicę spotkania modlitewnego przywódców religii świata w Asyżu z Janem Pawłem II


2019.03.25 (poniedziałek) godz. 18.00 Aula Wielka Collegium Bobolanum przy ul. Rakowieckiej 61 w Warszawie

ensemble avec marie 297x500

Z okazji uroczystości Zwiastowania Pańskiego odbyło się modlitewne spotkanie chrześcijan i muzułmanów pod hasłem "Maryja wzorem zawierzenia i poddania Bogu"

Rada Wspólna Katolików i Muzułmanów wraz z Archidiecezją Warszawską zorganizowali modlitewne spotkanie, które trwało ok. godziny, a we wspólnej modlitwie wzięli udział:

- bp Rafał Markowski - Przewodniczący Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Dialogu Religijnego
- Nedal Abu Tabaq - Mufti Ligi Muzułmańskiej w RP
- Mirzogolib Radzhabaliev - Imam Muzułmańskiej Gminy Wyznaniowej MZR w RP w Białymstoku, delegat Tomasza Miśkiewicza - Muftiego Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP.

Na spotkanie zostali zaproszeni goście z ambasad krajów gdzie muzułmanie stanowią istotny procent ludności. Po wspólnej modlitwie była okazja do rozmów przy kolacji zorganizowanej w hallu Collegium Bobolanum.

Idea chrześcijańsko-muzułmańskiego świętowania Zwiastowania bezpośrednio nawiązuje do uroczystych corocznych obchodów święta w Libanie, które pod hasłem "Razem wokół Maryi, naszej Pani" gromadzi na modlitwie katolików, prawosławnych, sunnitów i szyitów od 2009 roku (już wtedy zaproszono do wspólnej inicjatywy Egipt, Maroko, Jordanię, Polskę, Włochy i Francję). 18 lutego 2010 r. w Libanie Rada Ministrów na czele z Premierem Saad Hariri zatwierdziła uroczystość Zwiastowania Pańskiego jako święto narodowe obchodzone 25 marca. 20 lutego 2010 r. Premier Libanu odwiedził papieża Benedykta XVI na Watykanie, który pozytywnie ocenił wspólne modlitwy i decyzję Rządu libańskiego o ustanowieniu takiego święta. Od tamtego czasu uroczystość Zwiastowania Pańskiego jest w Libanie dniem wolnym od pracy, dniem refleksji nad osobą Maryi w duchu jedności narodowej. Od 2017 wspólna modlitwa muzułmanów i chrześcijan z okazji Zwiastowania prowadzona jest w Louvain-la-Neuve w Belgii. Od 2018 roku święto obchodzone jest również przez chrześcijan i muzułmanów w Jordanii. Międzyreligijna formuła tego święta cieszy się poparciem Stolicy Apostolskiej.

Zaproszenie

Artykuł Gosc.pl 2019.03.17: Tomasz Gołąb - Łączy nas nie tylko wiara w Jedynego Boga, ale także opieka Maryi, Matki Jezusa - mówi Agata Skowron-Nalborczyk, współprzewodnicząca ze strony katolickiej Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów.

2017.03.25: Chrétiens et Musulmans, «Ensemble avec Marie» - DOSSIER DE PRESSE

 Artykuł na eKAI 2015.03.25: Paweł Bieliński - Chrześcijańsko-muzułmański kult Maryi

asianews.it 2010.03.25: Lebanese Christians and Muslims celebrate the Annunciation together in the name of MaryLebanese Christians and Muslims celebrate the Annunciation together in the name of Mary

asianews.it 2010.02.19: Beirut, "national" Islamic-Christian holiday in the name of the Annunciation of Mary

asianews.it 2009.03.24: Islamic-Christian celebration to honour the Virgin Mary, symbol of national unityIslamic-Christian celebration to honour the Virgin Mary, symbol of national unity


2018.10.22-23 Innsbruck, Austria
HEST ON CHRISTIAN MUSLIM RELATIONS IN INNSBRUCK “Studying, Teaching and Encountering Islam in Ignatian Contexts”
Współudział Collegium Bobolanum (Zbigniew Kubacki SJ) w międzynarodowym projekcie jezuickich uczelni HEST (Higher Education for Social Transformation).


2018.05.10 Collegium Bobolanum, Aula Wielka, godz. 19.00-20.30
Zgoda między dziećmi Abrahama - o. Zbigniew Kubacki SJ - Konferencja Bobolanum z cyklu "W zgodzie z sobą i z tobą"


2017.09.23 Collegium Bobolanum, Aula Wielka, godz. 14.00-17.00
Konferencja Jubileuszowa na 20-lecie Rady ds. Dialogu Katolików i Muzułmanów


2014.01.09 Collegium Bobolanum, Aula Wielka, godz. 19.00-20.30
Modlitwa w islamie - mgr Boguslaw R. Zagurski - Konferencja Bobolanum z cyklu "Tradycje modlitwy"


2012.01.29 Collegium Bobolanum, Aula Wielka, godz. 16.00

20120129DzienIslamu

XII Dzień Islamu w Kościele Katolickim. Chrześcijanie i Muzułmanie poparcie dla duchowego wymiaru człowieka: konferencja i modlitwa


2010.11.20 Collegium Bobolanu, Aula Wielka, godz. 16.00-19.00

20101120pakatspotkanmuzulman

Konferencja "Kościół i meczet - miejsca świętowania chrześcijan i muzułmanów" w ramach Tygodnia Spotkań Muzułmańsko-Chrześcijańskich

Organizatorzy:
* Rada Wspólna Katolików i Muzułmanów
* Papieski Wydział Teologiczny sekcja Bobolanum
* Laboratorium WIĘZI

Współorganizatorzy:
* Muzułmański Związek Religijny w RP
* Centrum Dialogu Kultur i Religii
* gmina MZR w Białymstoku

Program:
•powitanie
•modlitwa
•kościół - wyjaśnienie telogiczne znaczenia miejsca i jego wyposażenia - o. dr Tomasz Ludwisiak SJ
•kościoły w różnych miejscach świata i różnych odłamach chrześcijaństwa - mgr inż. arch. Małgorzata Pastewka
•meczet - wyjaśnienie telogiczne znaczenia miejsca i jego wyposażenia - dr Artur Konopacki (RWKM, MZR)
•meczety w różnych miejscach świata - mgr Małgorzata Redlak (Muzeum Narodowe)

http://www.radawspolna.pl/index8871.html?option=com_frontpage&Itemid=1&limit=7&limitstart=28
Por. Aldona Maria Piwko, "Sprawozdanie z sesji: „Kościół i meczet. Miejsca świętowania chrześcijan i muzułmanów”, Wydział Teologii Bobolanum (Warszawa, 20 listopada 2010)", Nurt SVD 44/2 (128), (2010): 303-305.


2010.01.31 Collegium Bobolanum, Aula Wielka

20100131DzienIslamuwKK

X Dzień islamu w Kościele katolickim - "Chrześcijanie i muzułmanie - wspólnie w przezwyciężaniu ubóstwa"


2009.11.14 (sobota) godz. 14.00 Collegium Bobolanu, Aula Wielka

20091114spotkaniemuzulmanie

Rada Wspólna katolików i Muzułmanów oraz Papieski Wydział Teologiczny Sekcja Bobolanum zorganizowali spotkanie zatytułowane ŚWIĘTA W CHRZEŚCIJAŃSTWIE I ISLAMIE w rachach ogólnoeuropejskiego Tygodnia Spotkań Muzułmańsko-Chrześcijańskich. Wśród prelegentów: p. Halima Szahidewicz (przew. gminy muzułmańskiej w Białymstoku), o. Wacław Oszajca SJ, p. Dżenneta Boganowicz (Tatarska Jurta).

Organizatorzy konferencji: Rada Wspólna Katolików i Muzułmanów, Papieski Wydział Teologiczny sekcja Bobolanum. Współorganizatorzy konferencji: Gmina muzułmańska w Białymstoku (MZR), Centrum Dialogu Kultur i Religii, Semaine de rencontres islamo-chrétiennes.


2009.01.25 Sanktuarium św. Andrzeja Boboli
IX Dzień islamu w Kościele katolickim: wspólne modlitwy chrześcijan i muzułmanów z Turcji pod hasłem "Wspólnie na rzecz godności małżeństwa i rodziny" - "Wspólnie na rzecz godności małżeństwa i rodziny"


2008.05.08 Collegium Bobolanum, Aula Wielka, godz. 18.00

Katolickie Biuro Informacji i Inicjatyw Europejskich OCIPE-Warszawa w ramach XV Polskich Spotkań Europejskich zorganizowało panel pt. "RELIGIE KSIĘGI (JUDAIZM, CHRZEŚCIJAŃSTWO I ISLAM) O JEDNOŚCI EUROPY". W dyskusji udział wzięli: PIOTR KADLCIK (przewodniczący Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich), TOMASZ STEFANIUK (przewodniczący oddziału lubelskiego Ligi Muzułmańskiej w RP), LESZEK GĘSIAK SJ (jezuita, wieloletni pracownik OCIPE-Bruksela). Spotkanie odbyło się w czwartek, 8 maja 2008 r. o godz. 18.00 w Auli Wielkiej Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie, Sekcja Bobolanum przy ul. Rakowieckiej 61. Wstęp wolny.


2008.04.24 Collegium Bobolanum, Aula Wielka, godz. 19.00
Duchowość islamu - dr Agata S. Nalborczyk (Instytut Orientalistycznyi UW) - Konferencja Bobolanum z cyklu "Duchowość wielkich religii świata"


2008.04.01 Collegium Bobolanum, Aula Wielka im. S. Felczaka, godz. 9.15

20080401DzieciAbrahama

Papieski Wydział Teologiczny w Warszawie Sekcja św. Andrzeja Boboli BOBOLANUM we współpracy z Laboratorium WIĘZI zorganizowało sesję naukową - Sympozjum teologiczne „Dzieci Abrahama. Koncepcje Boga w judaizmie, chrześcijaństwie i islamie.”, wtorek, 1 kwietnia 2008 r. o godz. 9.15 w Auli Wielkiej Sekcji "Bobolanum" Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie przy ul. Rakowieckiej 61 (wejście od ul. Św. Andrzeja Boboli). Wstęp wolny. Oto szczegółowy program i tematy referatów: 

PROGRAM 

  9.15   Powitanie uczestników sympozjum -  dr hab. Zbigniew Kubacki SJ – Kierownik Sekcji „Bobolanum” PWTW
  9.30   Koncepcja Boga w judaizmie - prof. Stanisław Krajewski
10.15   Koncepcja Boga w islamie -  Mufti Tomasz Miśkiewicz
11.00   Przerwa na kawę i herbatę
11.30   Koncepcja Boga w chrześcijaństwie -  dr hab. Zbigniew Kubacki SJ
12.15   Panel: Przeciwnicy, czy świadkowie wiary w jedynego Boga? - prowadzi: dr Zbigniew Nosowski – red. nacz. „Więzi”
13.00   Zakończenie


2008.01.27 Collegium Bobolanum, Aula Wielka, godz. 16.00
VIII Dzień islamu w Kościele katolickim
http://radawspolna.pl/index86f9.html?option=com_content&task=view&id=39&Itemid=24


2006.01.26 Collegium Bobolanum, Aula Wielka
Rada Wspólna Katolików i Muzułmanów - Centralne obchody VI Dnia Islamu - Wspólne modlitwy chrześcijan i muzułmanów w Auli Wielkiej
Por. na stronie 220 Sylwia Górzna, "Dialog chrześcijańsko-muzułmański w Polsce", Nurt SVD 44/2 (128), (2010): 211-225.


2005.01.26 Collegium Bobolanum, Aula Wielka
Centralne obchody V Dnia Islamu


2004.01.26 Collegium Bobolanum, Aula Wielka
Centralne obchody IV Dzień Islamu w sanktuarium
http://radawspolna.pl/index6ecd.html?option=com_content&task=view&id=10&Itemid=5
Por. na stronie 219 Sylwia Górzna, "Dialog chrześcijańsko-muzułmański w Polsce", Nurt SVD 44/2 (128), (2010): 211-225.
https://religie.wiara.pl/doc_pr/471977.Czwarty-Dzien-Islamu-w-Kosciele-katolickim-w-Polsce


2003.01.26 Collegium Bobolanum, Aula Wielka
Centralne obchody III Dnia Islamu w Kościele Katolickim w Polsce
http://radawspolna.pl/index426a.html?option=com_content&task=view&id=12&Itemid=6
Por. Wawrzyniec Grotek, Norbert Frejek, "III Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce 26 I 2003", Collectanea Theologica 73/2, (2003): 187-189.
Por. na stronie 219 Sylwia Górzna, "Dialog chrześcijańsko-muzułmański w Polsce", Nurt SVD 44/2 (128), (2010): 211-225.


2002.01.26 II Centralne obchody - Dzień Islamu w sanktuarium Andrzeja Boboli

Por. na stronie 219 Sylwia Górzna, "Dialog chrześcijańsko-muzułmański w Polsce", Nurt SVD 44/2 (128), (2010): 211-225.