Wykładowca Collegium Bobolanum ks. dr hab. Marek Blaza SJ został zaproszony przez prymasa Węgier do wzięcia udziału w międzynarodowej dwudniowej konferencji pt. "Ekonomiczna, społeczna i duchowa sytuacja krajów Europy Środkowej w świetle Katolickej Nauki Społecznej (The Economic, Social, and Spiritual Situation of the Central European Countries in the Light of Catholic Social Thought). Konferencja zorganizowana jest 8-9 października 2019 r. przez Watykańską Fundację Józefa Ratzingera - Benedykta XVI (Fondazione Vaticana Joseph Ratzinger – Benedetto XVI) i Wydział Teologiczny Uniwersytetu Katolickiego Pétera Pázmánya z główną siedzibą w Budapeszcie zarządzany przez Konferencję Biskupów Węgier(Pázmány Péter Catholic University, Faculty of Theology) z inicjatywy i przy wsparciu Konferencji Episkopatu Węgier.
O. Marek Blaza SJ, jako jeden z czterech zaproszonych gości, weźmie udział w panelu dyskusyjnym 9 października o 15.00 podsumowującym całą konferencję.
Celem konferencji jest przedstawienie zmian społecznych, ekonomicznych i kulturowych, które miały miejsce w regionie Europy Środkowej w ciągu ostatnich 30 lat, w poszukiwaniu moralnych odpowiedzi w świetle nauczania społecznego Kościoła katolickiego. Temat konferencji obejmuje w szczególności problemy krajów wyszehradzkich: Węgier, Polski, Słowacji i Czech, w tym innych krajów byłego bloku wschodniego pod dominacją ZSRR.
Najważniejsze tematy konferencji:
- anomalie prywatyzacji, korupcja w regionie
- trudności i straty wynikające z przejścia na gospodarkę rynkową
- trudności w samodzielnej interpretacji w stanie anomii
- wirtualna żelazna kurtyna (kulturowa i ekonomiczna), która oddziela nas od krajów zachodnich
- dynamiczna migracja młodzieży regionu na Zachód po wstąpieniu do UE.
W konferencji biorą udział zaproszeni eksperci z krajów Europy Zachodniej, m.in. z Francji, Niemiec i Włoch. Konferencja zamierza dać szerszą perspektywę dla regionu i zaoferować konkretne propozycje na przyszłość, w przekonaniu, że w świetle tradycyjnego nauczania społecznego Kościoła można zapewnić nowe odpowiedzi na pojawiające się problemy, które mogą pomóc w utrwaleniu samoświadomości regionu i sformułować miejsce i zaangażowanie państw wyszehradzkich w Europie.