______________________________________
 
 
Jeśli są Państwo zapisani, a mimo to maile JSB nie docierają do Państwa, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM waszego dostawcy poczty i odznaczenie maili JSB jako niespam.
 
 ______________________________________
 
 
  ______________________________________
 
SPOTKANIA W ROKU 2023/24 ODBYWAJĄ SIĘ NA ŻYWO I ZACHĘCAMY DO UCZESTNICTWA W TEJ FORMIE. UDOSTĘPNIMY RÓWNIEŻ TRANSMISJĘ ONLINE DLA CHĘTNYCH.
SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE ZOSTANĄ ROZESŁANE WSZYSTKIM ZAREJESTROWANYM UCZESTNIKOM. CHĘTNYCH PROSIMY O ZAPISYWANIE SIĘ W SEKRETARIACIE (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.).
Do zeszłorocznych uczestników został rozesłany e-mail z prośbą o potwierdzenie.
 
 ______________________________________
 
 
logo JSB 700x328px
 
Co to znaczy, że Pismo jest Święte? Czemu "testament"? Czy mamy oryginał? Jak i kiedy powstało? Co mówią poszczególne księgi? Jak się je czyta? Jak się nim modli?
 
JEZUICKA SZKOŁA BIBLIJNA to dwuletni cykl spotkań dotyczących Biblii i szeroko pojętej tematyki z nią związanej. Powstała, aby przybliżyć Pismo Święte – wyjaśnić podstawowe zagadnienia, zaprezentować poszczególne księgi i ich przesłanie, zainspirować i zachęcić do jego poznawania i czytania ze zrozumieniem.
        Spotkania biblijne to propozycja dla zainteresowanych pogłębianiem wiedzy o Biblii i przeżywaniem na nowo jej treści. Chcemy poprzez pracę z jej tekstem popularyzować współczesne osiągnięcia nauk biblijnych, nie bojąc się stawiania trudnych pytań i wspólnego poszukiwania odpowiedzi.

ZAGADNIENIA (2023/2024)
 
Księga Psalmów
( S T A R Y   T E S T A M E N T )

 

układ_dwóch_do_strony_WWW_wykadrowany_prorocy.jpg

 

Według tradycji wiary biblijnego Izraela istotną cechą religijności jest komunikacja pomiędzy Bogiem a stworzonymi na Jego obraz i podobieństwo ludźmi. O ile teksty Tory (Pięcioksięgu: Rdz-Wj-Kpł-Lb-Pwt) są świadectwem mówienia Boga do Izraela, o tyle teksty księgi Psalmów są odpowiedzią Izraela w różnorodnych okolicznościach jego historii zarówno w wymiarze indywidualnym, jak i wspólnotowym. W trakcie wykładów na temat księgi Psalmów zostanie najpierw zaprezentowany profil księgi i jej wewnątrzbiblijne znaczenie. Zasadniczą treścią spotkań będzie natomiast lektura egzegetyczna wybranych tekstów z księgi Psalmów, reprezentujących różnorodny charakter egzystencjalnych doświadczeń w komunikacji z Bogiem biblijnego objawienia.

o. dr Jerzy Seremak SJ

 

Św. Paweł i listy Nowego Testamentu
( N O W Y   T E S T A M E N T )

 

układ_dwóch_do_strony_WWW_wykadrowany_Paweł.jpg

 

Nasze spotkania skupiać się będą przede wszystkim na osobie św. Pawła – jego życiu, działalności i listach. Najpierw zapoznamy się z historycznym i kulturowym kontekstem pierwszego wieku, by później przyjrzeć się noworodzącym się wspólnotom pierwszych chrześcijan. Listy, które kierował do nich Paweł oraz jego naśladowcy, są najstarszymi tekstami chrześcijańskimi i to one będą w centrum naszych spotkań. W dalszej kolejności zajmiemy się pozostałymi listami Nowego Testamentu. Przybliży nam to wiarę pierwszych wyznawców Jezusa, a zarazem uświadomi pytania i wyzwania, jakie napotykali na co dzień.

o. dr Rafał Strugiński SJ


TERMINY SPOTKAŃ
W ramach semestrów w środy w godz. 18.00-19.30
Do spotkań można dołączyć w dowolnym momencie, choć preferowany jest początek roku akademickiego. Na początku każdego roku postaramy się wprowadzić w najbardziej podstawowe zagadnienia.
 

Spotkania JSB będą odbywać się:

I semestr 2023/2024

11, 18, 25 października 2023 r.
15, 22, 29 listopada
6, 13, 20 grudnia
10, 17, 24, 31 stycznia 2024 r.

II semestr 2024

28 lutego 2024 r.
13, 20 marca

3, 10, 17, 24 kwietnia
8, 15, 22, 29 maja
5, 12 czerwca

 
MIEJSCE SPOTKAŃ
 
         Akademia Katolicka w Warszawie – Collegium Bobolanum (Aula Wielka),
         ul. Rakowiecka 61,
         02-532 Warszawa-Mokotów
 
(w spotkaniach będzie też można uczestniczyć online, śledząc transmisję)
 
ZAPISY:
– opłata w ramach Otwartego Studium Akademickiego (jak za jeden przedmiot w semestrze) zgodnie z Regulaminem Opłat.
 
KONTAKT, ZAPISY ORAZ DODATKOWE INFORMACJE: Sekretariat Uczelni
 
Pytania dotyczące treści zajęć:
bibliaatjezuici.pl
 
Prowadzący JSB: o. dr Rafał Strugiński SJ

Współprowadzący JSB: o. dr Jerzy Seremak SJ


Plakat czwartyRok na strone www