Ułatwienia dostępu

POLITOLOGIA

POLITOLOGIA

TEOLOGIA

TEOLOGIA

DUCHOWOŚĆ

DUCHOWOŚĆ

BIBLIA

BIBLIA

STREFA REKRUTACJI

STREFA REKRUTACJI

STREFA STUDENTA

STREFA STUDENTA

AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI

UCZELNIA

UCZELNIA

Jezuicka Szkoła Biblijna


JEZUICKA SZKOŁA BIBLJNA ma roczną przerwę (2024/25).
Zostanie wznowiona w kolejnym roku akademickim (2025/26).

Tematyka 2025/26: Pięcioksiąg ST oraz Ewangelie Synoptyczne NT.

Co to znaczy, że Pismo jest Święte? Czemu "testament"? Czy mamy oryginał? Jak i kiedy powstało? Co mówią poszczególne księgi? Jak się je czyta? Jak się nim modli?
 
JEZUICKA SZKOŁA BIBLIJNA to dwuletni cykl spotkań dotyczących Biblii i szeroko pojętej tematyki z nią związanej. Powstała, aby przybliżyć Pismo Święte – wyjaśnić podstawowe zagadnienia, zaprezentować poszczególne księgi i ich przesłanie, zainspirować i zachęcić do jego poznawania i czytania ze zrozumieniem.
        Spotkania biblijne to propozycja dla zainteresowanych pogłębianiem wiedzy o Biblii i przeżywaniem na nowo jej treści. Chcemy poprzez pracę z jej tekstem popularyzować współczesne osiągnięcia nauk biblijnych, nie bojąc się stawiania trudnych pytań i wspólnego poszukiwania odpowiedzi.

ZAGADNIENIA (2023/2024)
 
Księga Psalmów
( S T A R Y   T E S T A M E N T )

Według tradycji wiary biblijnego Izraela istotną cechą religijności jest komunikacja pomiędzy Bogiem a stworzonymi na Jego obraz i podobieństwo ludźmi. O ile teksty Tory (Pięcioksięgu: Rdz-Wj-Kpł-Lb-Pwt) są świadectwem mówienia Boga do Izraela, o tyle teksty księgi Psalmów są odpowiedzią Izraela w różnorodnych okolicznościach jego historii zarówno w wymiarze indywidualnym, jak i wspólnotowym. W trakcie wykładów na temat księgi Psalmów zostanie najpierw zaprezentowany profil księgi i jej wewnątrzbiblijne znaczenie. Zasadniczą treścią spotkań będzie natomiast lektura egzegetyczna wybranych tekstów z księgi Psalmów, reprezentujących różnorodny charakter egzystencjalnych doświadczeń w komunikacji z Bogiem biblijnego objawienia.

o. dr Jerzy Seremak SJ

Św. Paweł i listy Nowego Testamentu

( N O W Y   T E S T A M E N T )

Nasze spotkania skupiać się będą przede wszystkim na osobie św. Pawła – jego życiu, działalności i listach. Najpierw zapoznamy się z historycznym i kulturowym kontekstem pierwszego wieku, by później przyjrzeć się noworodzącym się wspólnotom pierwszych chrześcijan. Listy, które kierował do nich Paweł oraz jego naśladowcy, są najstarszymi tekstami chrześcijańskimi i to one będą w centrum naszych spotkań. W dalszej kolejności zajmiemy się pozostałymi listami Nowego Testamentu. Przybliży nam to wiarę pierwszych wyznawców Jezusa, a zarazem uświadomi pytania i wyzwania, jakie napotykali na co dzień.

o. dr Rafał Strugiński SJ


TERMINY SPOTKAŃ
W ramach semestrów w środy w godz. 18.00-19.30
Do spotkań można dołączyć w dowolnym momencie, choć preferowany jest początek roku akademickiego. Na początku każdego roku postaramy się wprowadzić w najbardziej podstawowe zagadnienia.
 

Spotkania JSB będą odbywać się:

I semestr 2023/2024

11, 18, 25 października 2023 r.
15, 22, 29 listopada
6, 13, 20 grudnia
10, 17, 24, 31 stycznia 2024 r.

II semestr 2024

28 lutego 2024 r.
6, 13, 20 marca

3, 10, 17, 24 kwietnia
8, 15, 22, 29 maja
5 czerwca

 
MIEJSCE SPOTKAŃ
 
         Akademia Katolicka w Warszawie – Collegium Bobolanum (Aula Wielka),
         ul. Rakowiecka 61,
         02-532 Warszawa-Mokotów
 
(w spotkaniach będzie też można uczestniczyć online, śledząc transmisję)
 
ZAPISY:
– opłata w ramach Otwartego Studium Akademickiego (jak za jeden przedmiot w semestrze) zgodnie z Regulaminem Opłat.
 
KONTAKT, ZAPISY ORAZ DODATKOWE INFORMACJE: Sekretariat Uczelni
 
Pytania dotyczące treści zajęć:
bibliaatjezuici.pl
 
Prowadzący JSB: o. dr Rafał Strugiński SJ

Współprowadzący JSB: o. dr Jerzy Seremak SJ


 
  ______________________________________
 
SPOTKANIA W ROKU 2023/24 ODBYWAJĄ SIĘ NA ŻYWO I ZACHĘCAMY DO UCZESTNICTWA W TEJ FORMIE. UDOSTĘPNIMY RÓWNIEŻ TRANSMISJĘ ONLINE DLA CHĘTNYCH.
SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE ZOSTANĄ ROZESŁANE WSZYSTKIM ZAREJESTROWANYM UCZESTNIKOM. CHĘTNYCH PROSIMY O ZAPISYWANIE SIĘ W SEKRETARIACIE (sekretariat@akw.edu.pl).
Do zeszłorocznych uczestników został rozesłany e-mail z prośbą o potwierdzenie.
 
 ______________________________________