Studia stacjonarne licencjackie o profilu praktycznym. Studia stacjonarne (dzienne) są bezpłatne dla studentów z obywatelstwem polskim, a studenci zagraniczni płacą tylko 100 zł za cały semestr.
Trzyletnie studia I stopnia, prowadzące do uzyskania dyplomu licencjata, otwarte są dla wszystkich, którzy posiadają przynajmniej świadectwo maturalne.
Absolwent kierunku POLITOLOGIA posiada szeroki zakres wiedzy o charakterze interdyscyplinarnym oraz umiejętności niezbędne do wykonywania zawodu urzędnika administracji państwowej lub samorządowej oraz podejmowania służby w charakterze funkcjonariusza lub pracownika cywilnego w instytucjach działających na rzecz bezpieczeństwa publicznego. Dysponuje wiedzą ogólną z zakresu nauki o polityce, ze szczególnym uwzględnieniem wiedzy o bezpieczeństwie i administracji publicznej. Ma podstawową wiedzę na temat miejsca człowieka w życiu społecznym i politycznym w ujęciu historycznym i współczesnym. Posiada ogólną wiedzę o teoretycznych podstawach nauki o polityce oraz podstawową wiedzę na temat wybranych nurtów myśli politycznej: polskiej i zagranicznej. Potrafi określić miejsce nauki o polityce w systemie nauk społecznych i relacjach do innych nauk. Ma ogólną wiedzę o relacjach między strukturami i instytucjami politycznymi i ekonomicznymi w wymiarze międzynarodowym, europejskim i polskim, jak i o o normach i regułach (prawnych, organizacyjnych, etycznych) organizujących struktury i instytucje polityczne i rządzących nimi prawidłowościach oraz o ich źródłach, naturze, zmianach i sposobach działania. Posiada umiejętności praktyczne w odniesieniu do prawidłowego intepretowania zjawisk zachodzących w życiu publicznym. Potrafi współdziałać i pracować w grupie, przyjmując w niej różne role, jest przeświadczony o zasadności współpracy w zespole oraz potrafi uczestniczyć w przygotowywaniu projektów społecznych, zwłaszcza politycznych i obywatelskich Posługuje się językiem obcym (angielskim) na poziomie biegłości B2 Europejskiego Opisu Kształcenia Językowego Rady Europy. Charakteryzuje się postawą refleksyjną w postrzeganiu własnej roli zawodowej oraz otwartością na potrzebę doskonalenia kompetencji zawodowych, osobowościowych i społecznych. Niezależnie od realizowanej specjalności absolwent jest przygotowany
do wykorzystania w swojej pracy technologii informacyjno-komunikacyjnych jako czynnika zwiększającego efektywność jego pracy oraz wspierającego jego rozwój zawodowy. Ma ogólną wiedzą na temat zasad ochrony własności intelektualnej i przemysłowej oraz prawa autorskiego Jest gotowy do planowania, organizacji i prowadzenia indywidualnej przedsiębiorczości, z wykorzystaniem wiedzy z zakresu dyscyplin naukowych właściwych dla politologii. Ma świadomość wagi powierzonych mu zadań oraz związanej z tym etycznej odpowiedzialności w duchu Katolickiej Nauki Społecznej.
Studenci wybierają jedną z dwóch specjalności:
- bezpieczeństwo publiczne
- administracja publiczna
Specjalność: bezpieczeństwo publiczne
Absolwent specjalności bezpieczeństwo publiczne posiada wiedzę na temat zasad funkcjonowania demokratycznego państwa prawa i jego instytucji. W szczególności zaś dysponuje wiedzą z zakresu bezpieczeństwa publicznego obejmującą zagadnienia: prawnych podstaw bezpieczeństwa, zasad funkcjonowania instytucji bezpieczeństwa publicznego, zagrożeń bezpieczeństwa publicznego, zarzadzania kryzysowego, funkcjonowania systemu bezpieczeństwa państwa, kształtowania polityki bezpieczeństwa oraz ochrony praw i wolności człowieka.
Dobrze zna i rozumie terminologię znaczące koncepcje, metody i techniki dotyczące diagnozowania, zapobiegania i zwalczania zagrożeń w sferze bezpieczeństwa publicznego oraz utrzymywania jego właściwego stanu. Dysponuje wiedzą metodyczną w zakresie analizowania potrzeb z zakresu bezpieczeństwa publicznego i ich zaspokajania. Zna formy działania oraz zadania i organizację instytucji działających na rzecz kształtowania pożądanego stanu bezpieczeństwa publicznego. Jest również wyposażony w wiedzę dotyczącą podstaw prawa odnoszącego się do bezpieczeństwa RP. Zna funkcje i zadania instytucji i organów państwa odnoszące się do sfery bezpieczeństwa publicznego.
Wiedzę o bezpieczeństwie publicznym potrafi wykorzystać w celu rozwiązywania istotnych problemów związanych z: diagnozowaniem i zwalczaniem zagrożeń, zarządzaniem sytuacjami kryzysowymi, tworzeniem programów prewencyjnych w obszarze bezpieczeństwa publicznego.
Ma świadomość swoich możliwości, rozumie odpowiedzialność związaną z działaniami z zakresu ochrony bezpieczeństwa państwa ze szczególnym uwzględnieniem bezpieczeństwa publicznego.
Z racji ukończenia kierunku politologia i nabycia kwalifikacji z zakresu bezpieczeństwa publicznego absolwent będzie przygotowany do pracy w charakterze urzędnika państwowego lub samorządowego na stanowiskach związanych z wykonywaniem zadań odnoszących się do szeroko rozumianej sfery bezpieczeństwa publicznego, podejmowania służby w instytucjach bezpieczeństwa publicznego oraz pracy w komercyjnych podmiotach zajmujących się kwestiami związanymi z bezpieczeństwem publicznym.
Absolwent jest przygotowany do podjęcia studiów II stopnia.
Specjalność: administracja publiczna
Absolwent specjalności administracja publiczna posiada wiedzę na temat zasad funkcjonowania demokratycznego państwa prawa i jego instytucji. W szczególności zaś dysponuje wiedzą z zakresu administracji publicznej obejmującą zagadnienia: prawa administracyjnego, ustroju administracyjnego Polski, zadań i organizacji administracji państwowej, samorządowej, specjalnej, kościelnej oraz administracji bezpieczeństwa i porządku publicznego, funkcjonowania administracji finansowej oraz realizowania zamówień publicznych.
Dobrze zna i rozumie terminologię, znaczące koncepcje, metody i techniki funkcjonowania administracji publicznej w szczególności zaś: zasady określania jej kompetencji merytorycznych, środki sprawowania władzy administracyjnej oraz utrzymywania wysokiej sprawności merytorycznej i organizacyjnej administracyjnych struktur państwa. Zna również formy działania oraz zadania i organizację instytucji i organów wchodzących w skład administracji publicznej państwa polskiego oraz administracji Unii Europejskiej. Dysponuje wiedzą metodyczną w zakresie analizowania potrzeb z zakresu objętego działalnością administracji publicznej i ich zaspokajania. Jest wyposażony w wiedzę dotyczącą podstaw prawa administracyjnego.
Wiedzę o administracji publicznej potrafi wykorzystać w celu rozwiązywania istotnych problemów państwa i społeczeństwa w dziedzinach związanych z przypisanymi jej kompetencjami w duchu poszanowania litery prawa oraz skutecznego zarządzania sprawami publicznymi i indywidualnymi z uwzględnieniem wymogów Unii Europejskiej.
Zna ogólne funkcje i zadania administracji publicznej oraz zakres zadań i uprawnień konkretnych instytucji i urzędów działających w jej ramach.
Ma świadomość swoich możliwości, rozumie odpowiedzialność związaną z działaniami z zakresu stosowania prawa administracyjnego ze szczególnym uwzględnieniem sprawnego trybu postępowania administracyjnego oraz wydawania i egzekwowania decyzji administracyjnych.
Z racji ukończenia kierunku politologia i nabycia kwalifikacji z zakresu administracji publicznej absolwent będzie przygotowany do pracy w krajowych instytucjach i organach administracji publicznej różnych szczebli oraz w administracji unijnej.
Absolwent jest przygotowany do podjęcia studiów II stopnia.
► Kalendarz, Plany zajęć, Informator i wszystkie inne materiały do pobrania
Ramowy Program Studiów
Semestralne plany zajęć oraz regulamin praktyk