Ułatwienia dostępu
Nasza uczelnia osadzonia jest w tradycji:
Inspiracją i drogowskazem w tej działalności są następujące wskazania, które tworzą tradycję naszej formacji i edukacji:
Ratio atque Institutio Studiorum Societatis Iesu, Rzym 1599. To opracowywany i udoskonalany w latach 1581-1599 plan edukacji dla instytucji prowadzonych przez Towarzystwo Jezusowe. Do zakupienia tłumaczenie po polsku: Ratio atque institutio studiorum SJ czyli Ustawa szkolna Towarzystwa Jezusowego (1599), oprac. Bartnicka Kalina, Bieńkowski Tadeusz. Wydane Warszawa 2000, (wspólnie z Instytutem Historii Nauki PAN - Zakład Dziejów Oświaty, Wydział Pedagogiczny Uniwersytetu Warszawskiego), s. 129, format 24 cm, opr. brosz. ISBN 83-7281-001-X. Seria: Archiwum Dziejów Oświaty. T. 13. Opis: Ratio Studiorum jest jednym z najcenniejszych zabytków kultury umysłowej Europy. Ustawa Jezuicka - zbiór przepisów szkolnych - opublikowana w 1599 r. na kilka stuleci nadała kierunek nauczaniu w Europie, a także określiła zasady pracy i osobowości nauczyciela. Jezuicka ustawa szkolna, tłumaczona na większość języków europejskich, po raz pierwszy ukazuje się w przekładzie na język polski, jako prezentowany, XIII tom serii Archiwum Dziejów Oświaty. Publikacja otwiera nowy rozdział badań nad dziejami kultury dawnej Rzeczypospolitej i powinna stać się cenną pomocą dla badaczy naszej edukacyjnej przeszłości. Dostępny w internecie po angielsku: The Jesuit Ratio Studiorum of 1599, Translated into English, with an Introduction and Explanatory Notes by Allan P. Farrell, S.J. University of Detroit, Washington D.C: Conference of Major Superiors of Jesuits, 1970. Więcej informacji o Ratio Studiorum w artykule: Artur Górecki, "O jezuickiej ratio studiorum", w Christianitas nr 58 (2014), s. 58-69.
św. Tomasz z Akwinu OP, Summa theologiae - główne dzieło o filozofii i teologii powstałe w średniowieczu w latach 1268-1273, które do dziś jest podstawą doktryny katolickiej.